Když začal Ekonomický deník na sklonku června prověřovat informaci, že bývalý bývalý politik ČSSD a někdejší velvyslanec při NATO Jakub Landovský končí v čele think tanku Aspen Institut, narazil na zajímavou informaci. Že se Landovský chce 6 letech vrátit na ministerstvo obrany, a hlavně, že to „má jisté“. Podobné případy jsou přitom velmi ojedinělé, zvlášť když nejste tak dlouho v práci. Samo ministerstvo označilo Landovského příběh za neobvyklý.
Jakub Landovský už před lety na ministerstvu obrany působil jako náměstek – za éry vlády hnutí ANO a ČSSD v letech 2015 až 2019. Proto se Ekonomický deník ministerstva ptal, jak je možné, že i po tak dlouhé době se může Landovský vrátit do služebního poměru.
Landovský svůj konec v čele Aspen Institutu potvrdil obratem. Zároveň přišla informace, že se bude účastnit výběrového řízení na post vrchního ředitele sekce obranné politiky a strategie, kterého se účastní i Landovského předchůdce v Bruselu Jiří Šedivý. Ale ministerstvo obrany (MO) posílalo ohledně Landovského služebního poměru dlouhou dobu vágní a vyhýbavé odpovědi.
Vracím se do služebního poměru
„V Aspen Institute jsem stále výkonným ředitelem a budu jím až do začátku srpna. Se Správní radou jsme se dohodli, že od srpna na pozici výkonného ředitele skončím. Hlavním důvodem je můj záměr vrátit se na ministerstvo obrany do služebního poměru. Obnovení služebního poměru přímo vyžaduje, abych nebyl v pozici jednatele obecně prospěšné společnosti Aspen Institute Central Europe, proto je třeba už nyní připravit splnění této podmínky,“ sdělil Landovský Ekonomickému deníku. „Tak jednoduché“ to podle něj je.
Jenže nebývá obvyklé, aby státní tajemník držel ex-zaměstnanci služební místo tak dlouhou dobu jako Landovskému. Proto se Ekonomický deník obrátil na ministerstvo s těmito otázkami:
Mohlo by vás zajímat


Výběrové řízení nekomentujeme
„Vrchní ředitel sekce obranné politiky a strategie Ministerstva obrany, PhDr. Jan Jireš, Ph.D., na základě své žádosti ukončí svůj služební poměr na MO ke dni 31. července 2025. Na obsazení služebního místa vrchního ředitele sekce obranné politiky a strategie MO bylo vypsáno výběrové řízení s termínem pro příjem žádostí podaných do 3. července 2025. Vzhledem k tomu, že výběrové řízení dosud nebylo ukončeno, nelze se k věci podrobněji vyjadřovat,“ vyhnul se Petr Pešek z ministerstva obrany klíčovým dotazům.
Ekonomický deník proto požádal o nápravu. Ta se opět nekonala.
„Jak již bylo řečeno, obecně platí, že k probíhajícím výběrovým řízením není možné se vyjadřovat. O změnách na klíčových postech ministerstva obrany včas informujeme,“ napsal opět Pešek.
Ekonomický deník se nedal odbýt ani podruhé, protože padl příslib konkrétnější odpovědi. Ani ten ale nebyl naplněn: „Bohužel nezbývá, než zopakovat předchozí odpověď – tedy: K probíhajícím výběrovým řízením se ministerstvo obrany nemůže vyjadřovat, o důležitých personálních změnách včas informujeme.“
Překážka a do posledního dne vyčerpané neplacené volno
Ekonomický deník nakonec zjistil, jak se to s Landovského služebním poměrem na ministerstvu, ze kterého odešel už v roce 2019, je. Ministerstvo tentokrát odpovědělo v plné šíři.
„PhDr. Mgr. Jakub Landovský, Ph.D. je ve služebním poměru od 1. 7. 2015. Jmenovanému bylo na jeho žádost v červenci 2024 státním tajemníkem povoleno čerpat neplacené služební volno podle zákona o státní službě, a to nejpozději do 31. července 2025. Z uvedeného je zřejmé, že služební poměr jmenovanému dosud nezanikl,“ začalo ministerstvo obrany odpovídat.
V souvislosti s jeho jmenováním do funkce vedoucího Stálé delegace České republiky při NATO v Bruselu Landovskému vznikla překážka ve službě na straně státního zaměstnance. A to od 15. 8. 2019 až do 31. 7. 2024. „Následně zažádal státního tajemníka o neplacené služební volno z osobních důvodů, o kterém rozhodl státní tajemník v ministerstvu obrany. Neplacené volno z osobních důvodů lze udělit na základě posouzení služebních orgánů na žádost zaměstnance až na 12 měsíců a není na něj nárok,“ uvedlo dále ministerstvo.
„Posichrovaná“ židle
Podobná personální opatření byla a jsou v pravomoci státního tajemníka na ministerstvu obrany Petra Vančury. Ten nemá zákonnou povinnost o takovém rozhodnutí informovat člena vlády. „Ministryni obrany státní tajemník neinformoval,“ doplnilo ministerstvo.

„Opatření státního tajemníka v ministerstvu obrany jako služebního orgánu byla provedena v souladu s ustanoveními zákona o státní službě. Každý případ je vždy posuzován individuálně a podle okolností. Jde spíše o ojedinělé případy. Ačkoliv je jmenovaný ve služebním poměru 10 let, tak z toho byl v součtu 6 let na překážce ve službě nebo na neplaceném služebním volnu, což není obvyklé,“ uzavřelo ministerstvo obrany.