INZERCE

Na sněmovním výboru pro obranu se vyjma vystupování důstojníků na sociálních sítích řešil i brífink a tričko iniciativy Drony Nemesis náčelníka Generálního štábu. Zleva: Karel Řehka, Ondřej Vetchý, Jan Veverka a Milan Mikulecký. Foto: Drony Nemesis

Ve Sněmovně se vyhrotil spor o profily vojáků na sociálních sítích a jejich vyjadřování

Můžou mít armádní důstojníci ve vysokých funkcích oficiální profily na sociálních sítích? To dnes z popudu poslance za hnutí ANO Pavla Růžičky řešil sněmovní výbor pro obranu. Růžička při této poukázal na některé politicky a explicitněji laděné příspěvky některých vojáků na soukromých profilech. Náčelník Generálního štábu Karel Řehka při té příležitosti zmínil několikrát hřešícího vrchního praporčíka české armády Petera Smika. Podle Řehky nebyly osobní domluvy a pokárání v jeho případě účinné, takže mu podle svých slov strhl na půl roku 15 procent platu.

Poslanec Pavel Růžička nazval svůj dnešní příspěvek na výboru Informace ministerstva obrany ke způsobu koordinované komunikace s Generálním štábem AČR. Primárně se řešila žádost o oficiální profil na síti X náčelníka Generálního štábu, vázaný k této funkci, ale i soukromý profil stávajícího náčelníka Karla Řehky, na kterém vojákům přináší nějaký čas svoje brífinky.

Růžička ale otevřel i téma soukromých profilů některých důstojníků na síti X, kteří na nich vystupují v uniformách a prezentují informace z resortu, ale dávají na ně i některé politicky podbarvené příspěvky či explicitněji reagují na některé podněty na nich. Zmínil mimo jiné vrchního praporčíka české armáda Petera Smika, velitele Skupiny kybernetických a informačních sil Ivo Zelinku nebo plukovníka Otakara Foltýna, který je čerstvě koordinátorem strategické komunikace Úřadu vlády.

Pavel Růžička kritizoval některé politicky laděné příspěvky vysokých důstojníků a argumentoval zkušeností s komunistickými vojenskými politruky. „Řídíte ještě vůbec ministerstvo?“ zeptal se ministryně obrany Jany Černochové (ODS).

Přetahovaná o sociální sítě se rozjela poté, co náčelník Generálního štábu (NGŠ) Karel Řehka médiím sdělil, že mu ministryně obrany „zatrhla“ vytvořit oficiální profil NGŠ na sociální síti X, dříve Twitter.

Neshody mezi Řehkou a Černochovou popsal server iRozhlas. Účet podle jeho slov neměl být spojený s konkrétním jménem, ale měl odkazovat na velitelskou funkci. Řehka nakonec začal využívat soukromý účet, který měl na síti X zřízen od roku 2016, ale příliš jej nevyužíval. Sledujícím přibližuje ve svých brífincích informace se sboru pracovní záležitosti, tréninky, odpovídá na dotazy nebo sděluje, jaká média sleduje.

„To je pravda, to mohu potvrdit,“ řekl šéf armády na dotaz Radiožurnálu, zda ministryně založení oficiálního profilu na síti zakázala. „Měli jsme záměr založit formální, oficiální účet, který nebude vázaný na jméno, ale na tu funkci. Od začátku, co jsem na své pozici, mi bylo mými lidmi na komunikaci doporučováno, abych takovýto účet měl. Původně jsem se rozhodl to nedělat z časových důvodů. Nicméně i vzhledem k tomu, jak si průběžně vyhodnocujeme informační prostředí, co se v něm děje, jak je vnímána armáda a podobně, tak jsme dospěli k tomu, že by bylo dobré to udělat,“ tvrdí.

Ministryně obrany Jana Černochová ale jakýkoli osobní zákaz oficiálního profilu NGŠ striktně popřela. Připomněla dva interní předpisy, které upravují komunikaci představitelů armády, podle nichž není zřízení podobného profilu možné. A podotkla, že za výstupy informací z resortu je odpovědný odbor komunikace ministerstva obrany, řízený Michaelou Zacharovou, která žádost o založení profilu NGŠ řešila.

Jana Černochová při té příležitosti zmínila, že ministerstvo, respektive armáda, má dva oficiální a velmi sledované profily na síti X Obrana_tweetuje a ArmadaCR, na které může Karel Řehka „dávat klidně tři příspěvky denně“.

Michaela Zacharová při prověřování Řehkovy žádosti k založení oficiálního profilu zjistila že ministerstvo a armáda disponují celkem 190 profily na sociálních sítích a desítkami webových stránek. I pod tíhou posledního průzkumu agentury STEM, kdy důvěra v armáda upadá, chce Zacharová komunikaci směrem k veřejnosti sjednotit a posílit.

Ministryně pak podotkla, že účet na síti X nemá žádný z ředitelů ozbrojených sborů v České republice, policie, vězeňské služby, celníků, či tajných služeb. V zemích NATO má podle ní podobné účty, jako požadoval Řehka, zřízena asi třetina členských států, na nich jsou ale prezentovány pouze striktně oficiální výstupy.

Jana Černochová pro doložení svých slov poslancům výboru předložila komunikaci ohledně navrhovaného založení účtu NGŠ.

Dodala, že tříštění výstupů z ministerstva a armády, jejíž oficiální účet přebíral i některé příspěvky z profilů neoficiálních, jde proti snaze o komunikační efektivitu resortu a nahrává i dezinformačním strukturám, které mohou výstupy z neoficiálních profilů důstojníků v uniformách snadno zneužívat.

Iniciátor dnešního nejvypjatějšího jednání sněmovního výboru pro obranu také sloužil v armádě. Foto: Facebookový profil známé osobnosti Pavla Růžičky

Sporožiro pro vrchního praporčíka

Náčelník Generálního štábu Karel Řehka je jiného názoru než Černochová. Interní normy ministerstva podle něj zřízení účtu NGŠ umožňovaly a k obnovení svého původního účtu na síti X byl podle svých slov ve Sněmovně „donucen“ po zákazu zřídit účet oficiální. Na pozitivní prezentaci armády nevidí nic špatného.

Karel Řehka z podnětu poslance Růžičky, týkajícího se politicky a explicitněji laděných příspěvků některých důstojníků, zmínil několikrát hřešícího vrchního praporčíka české armády Petera Smika, kterému prý „několikrát osobně domlouval“. Podle Řehky ale nebyly osobní domluvy a pokárání v jeho případě účinné, takže mu podle svých slov strhl na půl roku 15 procent platu – takzvané sporožiro.

K reakcím Otakara Foltýna na sociálních sítích se Řehka, stejně jako Černochová, odmítli vyjádřit, protože seč jako civilní koordinátor strategické komunikace Úřadu vlády spadá pod Vojenskou kancelář prezidenta republiky.

Poslanec Růžička také otevřel téma možné podjatosti, že Karel Řehka v jednom ze svých brífinků na síti X vystupoval v tričku iniciativy Drony Nemesis skupiny D, dodávající drony na Ukrajinu, nad kterou drží náčelník záštitu. Zástupci iniciativy školí vojáky v ovládání této techniky. Růžička uvedl, že se na něj obracejí výrobci dronů, jak je to možné, a jak se mohou do armády také dostat. Karel Řehka mu odvětil, jde o akci neziskovky podporující Ukrajinu ve válce s Ruskem a v tom, že měl v jednom z brífinků oblečeno tričko iniciativy problém nevidí. Na výboru byli přítomni i dva představitelé iniciativy Jan Veverka a Milan Mikulecký. Veverku doprovázel někdejší vlivný marketér hnutí ANO Marek Prchal. Než bylo toto téma otevřeno výbor ale opustili.

Přestože se hlavní protagonisté tohoto bodu dnešního sněmovního výboru pro obranu snažili ve svých výstupech udržet dekorum, bylo evidentní, že mezi nimi panují silné emoce a napětí. To bylo ostatně cítit na výboru, když poslanec Pavel Růžička použil směrem k armádě drsnější slovo p*del. To pak zopakoval i poslanec ODS Pavel Žáček, který se do Růžičky kvůli němu pustil a jeho výstup označil za „eklhaft“. Oba zákonodárce pak zklidňoval šéf výboru Lubomír Metnar (nestraník za hnutí ANO).

(hrb)