Ray Service, vedoucí český výrobce kabelových svazků a elektronických systémů pro speciální pozemní techniku a aerospace, který jako jedna z prvních společností v České republice plně přešel na výrobu podle pravidel Průmyslu 4.0, se stejně jako celý český průmysl potýká s dopady koronavirové pandemie. Popisuje je v rozhovoru zakladatel a ředitel společnosti Petr Gabriel, kterému v řízení byznysu pomáhají oba synové, Jakub, který vede obchod, a Michal odpovědný za finance.
Jaká opatření jste v reakci na koronavirus zavedli?
Prioritou je jako u všech podniků ochrana zdraví zaměstnanců a udržení výroby. Místo standardní jedné osmihodinové směny jsme zavedli dvousměnný provoz, jedna směna trvá šest hodin. Tím jsme kolektiv firmy rozdělili na menší týmy, které se nepotkávají. Každý má vlastní sociální zázemí. Kolegové nad 60 let zůstávají doma. Zajímavostí je, že prostory firmy přes noc dezinfikujeme ozónem, na což máme speciální technologii. Uzavřeli jsme také kuchyň a jídelnu. Ve výsledku se nám výrobní kapacita snížila na 75 procent standardu, i když zatím lidem platíme 100procentní mzdy. Ale práci zvládáme a zakázky plníme.
Stýkáte se ještě osobně se zákazníky a partnery nebo všechno nahradila dálková komunikace?
Stále probíhá expedice zakázek, osobní styk se zákazníky nemáme a o to více využíváme technologie telekonferencí a elektronické komunikace. Všem našim klíčovým zákazníkům musíme ukázat schopnost fungovat za jakýchkoliv podmínek.
Registrujete nějaké problémy u dodavatelů či odběratelů?
Máme poměrně velké skladové zásoby, takže s dodávkami zatím problém nehrozí. Spedice normálně funguje. Obchod se řeší virtuálně. Průběžně přezkoumáváme poptávky, v tuto chvíli k žádnému rušení zakázek nedochází, ale určitě vzniknou v delším horizontu dopady na naši obchodní činnost.
Jak vidíte situaci do budoucna?
Krizový režim, kdy nefunguje pohyb lidí a je silně omezená doprava, je dlouhodobě neudržitelný. Čím déle bude trvat, tím větší budou škody.
Jak hodnotíte fungování státu?
Podřizujeme se všem opatřením, ale na žádnou pomoc nespoléháme. Zaměstnance jsme vybavili rouškami; část jsme měli v zásobě, část jsme vyrobili díky zaměstnankyním a zaměstnancům svépomocí, umíme je hromadně desinfikovat. Věříme, že se postupně rozběhne distribuce ochranných prostředků, nicméně se je snažíme zajistit i vlastními cestami.
O Ray Service jsme psali i v tomto textu – připomeňte si jej
Víme, kdo vyhraje tendr na obrněná vozidla pěchoty. Odpověď překvapí
Máte nějaká doporučení pro jiné podnikatele?
Hlavní je nepanikařit a provést opatření tak, aby firmy fungovaly. Domnívám se, že podnikatelé si umí se zavedením koronavirového režimu poradit. Pokud se nás někdo zeptá, rádi nabídneme naše zkušenosti.
Co byste vzkázal státu?
Hlavní je, aby opatření proti šíření pandemie nefungovala déle, než je potřebné.
Máte pobočku na Slovensku ve Skalici. Jak fungujete tam?
Naše tamní výroba je předzásobená materiálem, aby mohla aspoň týden pracovat, pak uvidíme.
Vliv koronaviru na ekonomiku a společnost se probírá v médiích ze všech stran. Je něco, co podle vás ve veřejném diskursu chybí?
V kontextu průmyslu je vhodné zmínit i dopad na vzdělání. Studenti gymnázií můžou fungovat v režimu domácího studia, ale kvalitní techniky a inženýry musíte vzdělávat ve speciálních učebnách nebo praxemi ve firmách. My jsme se podíleli spolu s dalšími firmami a za podpory ministerstva průmyslu na projektu vzdělávacího kamionu VISC Technology Truck. Ten jezdil mezi školami ve Zlínském kraji a měl zastavěnou plně vybavenou učebnu, která obsahuje vybavení pro výuku pneumatiky, hydrauliky a elektroniky. Projekt samozřejmě stojí.
Významnou část vašich tržeb tvoří zakázky pro obranný průmysl. Vaše kabeláže a subsystémy jsou instalovány ve speciálních pozemních vozidlech českých i světových výrobců. Premiér Babiš už spekuloval o nutnosti úspor cestou rušení obranných zakázek. Bylo by to správné opatření?
Všichni chápeme, že boj s koronavirem i následná opatření na udržení ekonomiky budou stát hodně peněz. Stejně tak rozumíme aktuálním vyjádřením v krizovém režimu. Stát bude potřebovat peníze na podporu sféry služeb, minimálně aby zajistil základní životní úroveň.
Na druhé straně je tady spousta malých a středních firem na vysoké technologické úrovni, které právě v této složité situaci prokazují svou životaschopnost, a to i v oblasti strojírenských a elektrotechnických výrobků. A tyto firmy budou schopny státní investice do obranné techniky zúročit v zaměstnanosti, technologickém a technickém vývoji a v neposlední řadě v daních odvedených státu. Věříme, že stát bude v budoucnosti věnovat stejnou ne-li větší pozornost vybavenosti armády. Tentokrát nás překvapil koronavir, příště to může být něco úplně jiného.
-red-