INZERCE

Vizualizace vtoků do přelivu na přehradě Orlík. Zdroj: Orlík, Povodí Vltavy

Nejen přehrada Nové Heřminovy, na výstavbu čekají v Česku i další zásadní vodní díla

Masivní povodně v České republice ukázaly na absenci přehrady Nové Heřminovy na Bruntálsku, která mohla podle kritiků její zdlouhavé přípravy výstavby ochránit zatopenou Opavu před nejhoršími následky velké vody. Nové Heřminovy ale nejsou jediné, které čekají na zahájení stavby. Další vodní díla se chystají také v Povodí Moravy, Povodí Ohře a Povodí Vltavy.

Téma chybějící přehrady Nové Heřminovy se opět otevřelo spolu s tím, jak stoupala hladina řeky Opavy. Nakonec překonala stoletý průtok a zaplavila velkou část Opavy i Krnova. Pokud by byla přehrada postavená, s ohledem na už vybudovaná protipovodňová opatření by ochránila jak Opavu, tak Krnov. Škody by v žádném případě nebyly takové, jaké jsou dnes, upozornil začátkem týdne ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Vizualizace přehrady v Nových Heřminovech. Zdroj: Povodí Odry

Podobně se vyjádřil i ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), dřívější dlouholetý opavský primátor a moravskoslezský zastupitel. Označil za selhání, že přehrada není postavena. Exministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS) v rozhovoru pro Ekonomický deník uvedl, že problém je v tom, že stavbu může zablokovat či zdržovat každá malá obec a také různí aktivisté. Proti přehradě dlouhodobě vystupuje Hnutí Duha Jeseníky a obec Nové Heřminovy, která by měla být částečně zatopena.

Hnutí Duha v reakci na kritiku zveřejnilo, že stavbu přehrady Nové Heřminovy nezdrželo. Naprostou většinu času podle něj spotřebovala protahující se příprava projektu a složité výkupy pozemků. Odvolává se přitom na časovou osu na oficiálním webu Povodí Odry k přípravě přehrady.

O šedesát dnů

O stavbě Nové Heřminovy vláda rozhodla v roce 2008, žádost o územní rozhodnutí k vybudování vodního díla byla podána v roce 2017 a územní řízení bylo zahájeno až o čtyři roky později, v roce 2021. „Od této chvíle do procesu mohly vstupovat obce nebo spolky se svými připomínkami. Hnutí Duha její vybudování mohlo oddálit nejvýše o šedesát dnů během územního řízení, ale ani to se nestalo. Jelikož se k územnímu řízení vyjádřila i obec Nové Heřminovy, vázaná místním referendem s výstavbou přehrady nesouhlasit, neprodloužily připomínky Hnutí Duha výstavbu ani o den,“ reagovalo hnutí.

Posunem v časovém harmonogramu projektu bylo následně vydání nepravomocného územního rozhodnutí pro umístění stavby stavebním úřadem v Bruntálu 22. června 2023. Zahájení stavebních prací na přehradní hrázi se předpokládá podle tiskového mluvčího ministerstva zemědělství Vojtěcha Bílého v roce 2027.

Vodní dílo je podle mluvčího zahrnuto v prioritních stavbách od roku 2021 spolu s dalšími díly Skalička, Vlachovice, Kryry, Senomaty a Šanov. Vztahuje se na něj také zákon o urychlení výstavby strategicky významné infrastruktury, ale ani to nevyřeší vše. „Zákon neupravuje postupy v územním řízení, ale je zaměřen spíše na procesy při povolování záměru a získání nemovitostí nutných k výstavbě infrastruktury, tedy proces vyvlastnění,“ uvedl mluvčí Vojtěch Bílý.

Ministerstvo zemědělství podle dřívějších odhadů předpokládá, že náklady na vodní dílo dosáhnou zhruba osmi miliard korun. Za ně by se měla postavit přehrada a silnice, cena ale zahrnuje i další úpravy koryta řeky.

Priority státu

Mezi další vodní díla, která se řadí mezi prioritní stavby státu, patří i nádrž Vlachovice na Zlínsku. Vláda ji do seznamu zařadila v rámci boje se suchem a v reakci na klimatickou změnu. Vodní dílo v Povodí Moravy má sloužit jako zásobárna pitné vody.

Podle mluvčího ministerstva zemědělství Bílého bylo letos v únoru na stavbu podáno oznámení záměru v rámci řízení EIA. „V tomto roce budou dokončeny výkupy nemovitých věcí. Dokončení projekčních prací, dokumentace pro povolení záměru, se předpokládá v druhé polovině roku 2025. Předpoklad zahájení výstavby je nejdříve v roce 2028, to dle postupu povolovacího procesu,“ upřesnil mluvčí.

Nádrž Vlachovice. Zdroj: Povodí Moravy, VD Vlachovice

Další prioritní stavbou je podle ministerstva zemědělství vodní dílo Skalička, které má podle resortu tvořit klíčový prvek koncepce protipovodňové ochrany Pobečví. Aktuálně probíhá zpracování podrobné technické studie pro vybranou variantu, jde o boční suchou nádrž. V procesu je také rozsáhlý inženýrskogeologický průzkum a vypracovávají se posudky a odborné analýzy pro navazující stupně přípravy. Studie má být podle ministerstva dokončena v červnu příštího roku.

„V roce 2025 budou obnoveny výkupy nemovitých věcí. Probíhají práce na aktualizaci zásad územního rozvoje Olomouckého kraje, která zohlední vybranou variantu jako veřejně prospěšnou stavbu. Lze předpokládat komplikovaný postup při projednávání hodnocení vlivů na životní prostředí,“ podotkl mluvčí Bílý.

V Povodí Ohře a Povodí Vltavy se chystají stavby Senomaty a Šanov. Aktuálně podle ministerstva probíhají předprojektové přípravy. V přípravě je také vodní dílo Kryry, které má pomoci řešit podle informací z webu stavby dlouhodobé sucho v regionu. Hlavním přínosem díla má být zásobovací a závlahová funkce. Poslouží zároveň i jako protipovodňová ochrana. Těžit z něj mají místní obyvatelé, zemědělci, chmelaři i příroda, uvádí se na profilu projektu.

U vodního díla Kryry bude podle resortu na konci října dokončena předposlední etapa předprojektové přípravy včetně harmonogramu přípravy a realizace stavby, propočtů nákladů na přípravu a realizaci a záborového elaborátu. „Do konce roku 2024 bude předprojektová příprava finalizována,“ zmínil mluvčí.

V roce 2025 by se měla začít podle Bílého projektovat dokumentace EIA a dokumentace pro povolení stavby. Samotné zahájení výstavby ministerstvo předpokládá v roce 2034 nebo 2035 a uvedení do provozu v roce 2041. Současně již probíhají změny územních plánů a majetkoprávní vypořádání, které by mělo být ukončeno v roce 2025.

Tereza Čapková