INZERCE

Kvantová síť má primárně sloužit k zabezpečení kritické informační infrastruktury. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

Dálnice pro citlivá data. V Česku vzniká prototyp páteřní optické kvantové sítě

V České republice postupně vzniká testovací verze optické kvantové sítě, která propojí Prahu, Brno a Ostravu. Jde o páteřní komunikační infrastrukturu, která je ve finální verzi určená pro přesun citlivých dat zařazených do režimů utajení a EU Secret. Jde o informace a materiály, které mají být chráněné před neoprávněným přístupem a jejichž zveřejnění by mohlo poškodit základní zájmy Evropské unie nebo jednoho či více členských států. Vybudování prototypu sítě má na starosti konsorcium osmi institucí, které vede CyberSecurity Hub.

Do páteřní optické kvantové sítě by měly být v České republice výhledově zapojeny zejména energetické sítě, zdravotnictví nebo řízení letového provozu a další systémy, které jsou nezbytné pro chod státu. K síti by se postupně měla přidat i ministerstva obrany, vnitra a průmyslu a obchodu. Počítá se s propojením se sítěmi sousedních států a kvantovými satelity EuroQCI.

Projekt přípravy testovací verze kvantové sítě odstartoval letos v květnu, ukončení je naplánováno na rok 2026. Výběrové řízení na její vybudování vyhlásil Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) 20. října loňského roku a mohli se do něj hlásit jak zájemci z České republiky, tak i ze zahraničí.

Analýza rizik

Aktuálně se podle Jana Boudy ze Cyber Security Hub v projektu řeší například příprava výběrových řízení pro nákup zařízení takzvané Kvantové distribuce klíče (QKD), síťových šifrátorů či dalších zařízení a především technické konzultace v rámci průzkumu trhu.

Dělá se také analýza rizik spojená s výběrem dodavatele, například čínští výrobci zařízení QKD patří podle Boudy mezi špičku, ale současně mohou představovat potenciální riziko pro zařízení určená k zabezpečení kritické komunikace. Evropa ve vývoji podle něj hodně zaspala.

Kvantová síť by měla postupně propojit i jednotlivé státy. Ilustrační snímek. Zdroj: Pixabay

Dochází také k přípravě testovacího kvantového komunikačního okruhu, který má propojit Českou republiku, Polsko, Německo a Rakousko. „Od začátku října, ale termín zatím není znám, by měla začít intenzivní příprava mezinárodního a satelitního připojení,“ konstatoval Bouda.

Součástí projektu je podle Jana Boudy i příprava budoucích expertů, tedy operátorů, kvantové sítě, jejích budoucích uživatelů, ale i politiků, státních úředníků a managementu soukromých i státních firem.

„Bude vybudován testovací a trénovací polygon na ČVUT v Praze, který bude sloužit všem partnerům projektu i dalším subjektům pro testování a porovnávání jednotlivých zařízení a kvantových technologií a také pro praktickou výuku optických aspektů kvantových technologií,“ sdělil Ekonomickému deníku Bouda.

Spolupráce s tajnými službami

Důležitým úkolem projektu je podle něj také testování pokročilosti jednotlivých technologií a stupně jejich integrace do stávajících telekomunikačních technologií, dále potom také jejich využitelnosti v rámci jednotlivých typů komunikace, zejména s důrazem na citlivost přenášených dat.

„V rámci přípravy a testování těchto aspektů projekt úzce spolupracuje s NÚKIBem, tajnými službami, ozbrojenými složkami, státní správou, ale také s kritickými státními a soukromými subjekty, tedy poskytovateli kritické infrastruktury a telekomunikačními společnosti,“ upřesnil Bouda. Doplnil, že klíčovou aktivitou pro budoucí plnou implementaci EuroQCI je mimo jiné spolupráce i s ostatními národními projekty dalších zemí Evropské unie.

Projekt testovací verze optické kvantové sítě je podle tiskové mluvčí NÚKIB Lenky Soukupové financovaný z evropského rámcového programu Digitální Evropa. Podmínkou udělení podpory z programu je zajištění národního kofinancování ve výši 50 procent, které je v případě projektu CZ-QCI realizováno prostřednictvím Národního plánu obnovy v hodnotě 121,6 milionu korun.

Kromě CyberSecurity Hub se na projektu podílí také Ústav přístrojové techniky Akademie věd České republiky, Cesnet, České vysoké učení technické v Praze, Masarykova univerzita, Univerzita Palackého v Olomouci či Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava a Vysoké učení technické v Brně.

Tereza Čapková